Uutislistaukseen

Liedon seurakunta on valmis sovitteluun veistoskiistassa

Pyhimysveistoksia hyllyllä.

Liedon seurakunta toivoo, että Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa vireillä oleva riita-asia keskiaikaisten pyhimysveistosten omistajuudesta ratkottaisiin sovittelulla.

Sovittelussa kiistan osapuolet, tässä tapauksessa Liedon seurakunta ja Turun kaupunki, etsivät yhdessä neuvotellen ratkaisua kiistaan sovitteluun perehtyneen tuomarin avustuksella.

Sovittelussa tähtäimessä on oikeudenmukainen ja kohtuullinen ratkaisu ja neuvotteluja voidaan käydä muutenkin kuin kanteen alkuperäisistä vaatimuksista käsin. Liedon seurakunnalle olennaisinta olisi viimein päästä keskustelemaan siitä, miten Liedon kirkossa aiemmin olleita keskiaikaisia pyhimysveistoksia saataisiin esille kirkkoon.

– Kenties olemme pääsemässä kiistan ytimeen ja aitoon neuvotteluyhteyteen, toteaa Liedon seurakunnan kirkkoherra Risto Leppänen.   

Liedon seurakunta on esittänyt eräiden veistosten palauttamista kirkkoonsa vuosina 2020 ja 2025.  Nämä yritykset tyrehtyivät. Turun kaupungilla ei ole tuntunut olevan vakavasti otettavaa neuvotteluhalua. Seurakunnalle ainut tie aidosti kuulluksi tulemiseen oli laittaa asia vireille oikeusteitse. Turun kaupunginmuseon kokoelmissa on Liedon kirkon veistoksia 22.  

Liedon seurakunta on ilmoittanut käräjäoikeudelle olevansa halukas sovintomenettelyyn. Tiedustelu halukkuudesta sovitteluun tuli Turun käräjäoikeudesta ja asianosaisten tulee ilmoittaa kantansa käräjäoikeudelle viimeistään 2.6.


Aiheesta aiemmin:

Pyhimysveistosten palauttamisen hylkäämispäätöksestä oikaisuvaatimus – luettavissa verkkosivuilta - Liedon seurakunta

Seurakunta tekee oikaisuvaatimuksen hylätystä pyhimysveistospyynnöstä - Liedon seurakunta

Turun kaupunki hylkäsi veistosten palautuspyynnön – keskustelu ryöpsähti ja seurakunta harkitsee jatkotoimia - Liedon seurakunta

Liedon seurakunta pyytää Liedon kirkon pyhimysveistosten palauttamista - Liedon seurakunta

 

Lisätietoja:

Risto Leppänen
Risto Leppänen
kirkkoherra
Hyvättyläntie 19
21420 Lieto

Fri May 29 12:22:33 EEST 2026